Chov skotu
Jedním ze stěžejních odvětví živočišné výroby je právě chov skotu. Je chován zejména pro produkci mléka a masa. Vedlejším produktem chovu skotu je produkce chlévské mrvy. Podle užitkovosti dělíme plemena skotu na masná a mléčná. Existují však i plemena skotu s kombinovanou užitkovostí, kam patří například Český strakatý skot, kde požadavek na užitkovost je 6000 až 7 500 kg mléka za laktaci a průměrný denní přírůstek až 1 300 g v intenzivním výkrmu býků. Šlechtěním skotu se dosahuje požadovaných užitkovostí u jednotlivých plemen.
Pro připouštění jalovice vybíráme býka tak, abychom získali co nejlepší potomstvo. Při připouštění mléčných plemen skotu se používá inseminace, kdy je sperma býka pomocí inseminační pipety zavedeno přímo do děložního krčku jalovice. Kráva patří mezi tzv. polyestrická zvířata a to znamená, že se její říje opakuje několikrát do roka a to nejčastěji ve 21 denních cyklech. Březost u krav by ideálně měla trvat 285 dní.
Při telení můžeme krávě pomoci porodními pomůckami. Po otelení je zapotřebí co nejdříve tele napojit kvalitním mlezivem (ideálně do 2-6ti hodin po otelení ) . Telata se po řádném osušení, ošetření pupečního pahýlu a napojení mlezivem, umisťují do venkovních individuálních boudiček, aby se zamezilo přenosu patogenů. K nejčastějším onemocnění u telat patří průjmová onemocnění. Průběh těchto onemocnění lze regulovat pomocí dietetických přípravků.
Od 3. - 5. dne přecházíme z mlezivové výživy na mléčnou výživu. Používáme buď nativní mléko, nebo mléčné krmné směsi. Telata mají k dispozici vodu ad-libitum.
Od 3. - 5. dne přidáváme starter .
Od 2. měsíce probíhá odstav telat od mléčné výživy (tele musí přijímat minimálně 1,2-2 kg jádra denně) . Od 3. měsíce věku jsou telatům postupně do krmné dávky přidávány siláže. Telatům je přidáváno kvalitní seno.
V období rostlinné výživy jsou již telata ve skupinových kotcích, kde se později rozdělují na jalovičky a býčky.
Jalovice by se měly zapouštět přibližně v 60% jejich živé hmotnosti v dospělosti. U Českého strakatého skotu cca 380- 420kg. U Českého strakatého skotu by pak telení mělo probíhat okolo 26 měsíce věku.
Po otelení kráva produkuje mlezivo, později pak mléko. Laktace u krávy trvá okolo 305 dní. V prvních dnech laktace se kráva dostává do záporné energetické bilance (výdej energie je vyšší než příjem).V této fázi také dochází k inseminaci plemenice. Tento stav se při kvalitní výživě v průběhu 2. fáze laktace vyrovná (cca do 200 dní). Následuje 3. Fáze laktace, kdy se kráva dostává do pozitivní energetické bilance (klesá produkce mléka a zvyšuje se příjem živin). Na konci této fáze krávu zasušíme a nastává období stání na sucho (60 dní). V této fázi upravujeme krmnou dávku tak, abychom krávu připravili co nejlépe na telení a následující laktaci. Každá z těchto fází je specifická a v každé se mohou projevit problémy, zejména dietetického původu. Na našem webu najdete množství krmných doplňků, díky kterým těmto problémům můžete předejít, nebo alespoň zmírnit jejich následky.